Z terenních cvičení CHEZE - 2017

V průběhu zimního semestru byly uskutečněny v rámci předmětu Chov zvířat v ekologickém zemědělství dvě terénní cvičení.

Na prvním terénním cvičení nás přivítalo stohlavé stádo koz bílých krátkosrstých, které jsou chovány na soukromé Ekofarmě KOFA v Bílsku u Bavorova. Spoluzakladatelka farmy p. Špatná nás ochotně zasvětila do problematiky chovu koz v podmínkách ekologického hospodaření od založení farmy v roce 1990 až do současnosti.

Druhé zastavení proběhlo na ekologické farmě Bemagro, a.s., Malonty, na farmě v Meziříčí, kde jsou chovány dojnice převážně českého strakatého skotu, pro produkci mléka. Část biomléka je zpracovávána ve vlastní mlékárně na řadu produktů (sýrů, jogurtů, tvarohů, bionápojů aj.), které studenti měli možnost ohodnotit v rámci závěrečné degustace.  Ing. Jana Vimrová, vedoucí chovu zvířat, studentům vysvětlila krom jiného i zásady biodynamického směru hospodaření, který je na farmě uplatňován, a odpovídala na celou řadu dotazů.

Terénní cvičení jsou podle slov studentů dobrým provázáním teorie s praxí, a také poznáním, čeho všeho lze vlastním přičiněním dosáhnout.