Pasování sedel

V pátek 10. 5. 2019 proběhl na Zemědělské fakultě JU, katedře zootechnických věd druhý ze seminářů zabývající se problematikou z oblasti chovu koní s názvem Pasování sedel.

Obsahem semináře pro zájemce z řad aktivních jezdců byly informace o anatomii hřbetu a hrudníku koní, typech sedel a o výběru vhodného typu sedla. Účastníci se dozvěděli,  čeho všeho si musí všímat při výběru správného sedla při koupi nového sedla pro daného koně, ale také jak poznat, zda již používané sedlo koni vyhovuje, či mu způsobuje nějaký problém při pohybu či ve hřbetě.

Po teoretické části se účastníci přesunuli na účelové zařízení a v praxi si ukázali i vyzkoušeli napasování různých typů sedel (k dispozici bylo 15 různých sedel od klasických školních univerzálních sedel přes sedlo drezurní, westernové až po speciální sedlo pro endurance) na jednotlivé koně s různými tvary hřbetů.  Seminář byl veden vysoce kvalifikovanou a velmi zkušenou lektorkou Ing. Kateřinou Kumble a setkal se s velkým ohlasem.