Nejčastější dotazy

Ztratil se nám pes, co máme dělat?

Kontaktujte prosím městskou policii, která zatoulané psy odchytává a následně umisťuje v útulku. Pokud se pes ztratil mimo katastr města České Budějovice, potom je dobré kontaktovat také pana Kössla - Animal rescue - mob. 777 214 680 .

Našli jsme psa - co dál?

Kontaktujte městskou policii, která od vás nalezence převezme. 

Nadále nemůžeme (nechceme) mít našeho psa - můžeme ho umístit do útulku?

V drtivé většině případů NE! Výjimkou jsou psi po zemřelých majitelích, ale i to má svá pravidla. Pokud jsou pozůstalí, je jejich povinností se o psa postarat. Pokud to nelze, může být pes přijat do městského útulku, ale s nevratnou jednorázovou kaucí 5000,- Kč, která slouží na uhrazení nákladů spojených s jeho pobytem.

Proč útulek nepřebírá psy od soukromých osob?

Je až překvapivě mnoho lidí, které pes omrzí a z "objektivních" příčin se ho snaží zbavit.  Veřejnost je přesvědčena, že může psa odložit do útulku a po příchodu k nám je velice překvapena, že od nich psa nepřevezmeme. Důvodů je hned několik.

1. Útulek je primárně určen zvířatům, která o svůj domov přišla, případně se dočasně zatoulala. Pokud bude zařízení plné odložených psů, pak nebude kam tato zvířata umisťovat.

2. Pobyt psa v útulku není rozhodně levnou záležitostí - výstavba a údržba zařízení , energie, strava, veterinární ošetření, odměna za práci pro ošetřovatelky atd. Všechny tyto náklady musí někdo zaplatit a jen těžko může někdo očekávat, že se z veřejných peněz (do nichž přispíváme všichni) bude sponzorovat něčí neuvážený čin. Stejně jako jste si pejska bez naší pomoci pořídili, musíte se bez nás postarat o nový domov - inzerce, poptávání po známých atd.

 Najdeme u vás i kočičky?

Na kočičky nejsme zařízeni. V současné době funguje městský útulek pro kočky na Zavadilce , případně se můžete obrátit na neziskovou organizaci Kočky České Budějovice .

Rádi bychom pejskům něco přinesli, je to možné?

Určitě, naši pejsci pomoc uvítají. Pokud vás zajímá, co je pro nás ideální :

  • pevné obojky s klasickým kovovým (příp pevný plast) zapínáním (nejlépe kožené, nebo pevný popruh), hlavně na velké psy
  • dlouhá vodítka, ideálně přepínací ( krátkých máme skutečně dost)
  • starší deky (nikoli peřiny, spacáky, matrace nebo cokoli s výplní - psi je trhají a mohli by výplň pozřít)
  • kvalitní krmiva - diety, pro štěňata, pro seniory apod. ať granule nebo konzervy

Nadbytek máme - piškotů (většina psů je nezná a nijak po nich netouží), různých psích barevných "tyčinek",  popruhových oboječků s obyčejnou plastovou přezkou (často praskají), supermarketových krmiv (mnoho svěřenců má zažívací potíže a krmivo s vysokým obsahem obilovin těžko tráví), krátká vodítka.

Jsme samozřemně vděčni za každou pomoc, ale je škoda, pokud zůstane nevyužita, protože daného materiálu máme nadbytek.